online kép - Fájl  tubefájl feltöltés file feltöltés - adja hozzá a fájlokat onlinefedezze fel a legújabb online dokumentumokKapcsolat
  
 

Letöltheto dokumentumok, programok, törvények, tervezetek, javaslatok, egyéb hasznos információk, receptek - Fájl kiterjesztések - fajltube.com

Online dokumentumok - kep
  

CÉLIRÁNYOS MENEDZSMENT

adminisztráció



felso sarok

egyéb tételek

jobb felso sarok
 
Általanos közigazgatasi ismeretek
KORLÁTOLT FELELŐSSÉGŰ TÁRSASÁGI SZERZŐDÉS III
KÖZKERESETI TÁRSASÁG KORLÁTOLT FELELŐSSÉGŰ TÁRSASÁGGÁ ALAKULÁSA
Meghatalmazas
AZ EGYEZTETÉS
AZ ÖNKORMÁNYZATI HIVATALOKBAN DOLGOZÓ MUNKACSOPORTOK ÖSZTÖNZÉSE
CÉLIRÁNYOS MENEDZSMENT
 
bal also sarok   jobb also sarok

CÉLIRÁNYOS MENEDZSMENT


A célirányos menedzsment az folyamat, amely során a felettes és munkatársa célokat tűznek ki, és megbeszélik a megvalósításukhoz szükséges eszközöket és határidőket.

Ezek a célok a szervezet/intézmény belső általános irányvonaláho 949f51j z kötődnek és konkretizálják a szóban forgó intézmény/egység prioritásait. A megbeszélt periódus során és végén a felek kielemzik az elért eredmények és az előzőleg kijelölt célok közötti különbségeket. Ha kell, módosításokat eszközölnek és új célokat tűznek ki a következő periódusra.


Közös elvek

Az intézmény céljai és prioritásai explicitek és konkrét, mérhető tevékenységben körvonalazódnak.

Az eszközök menedzsmentje azok feladata, akik el kell hogy érjék a meghatározott célokat.

A döntéseket a megfelelő helyi szinten hozzák.

A célok megvalósításért felelős személyek jogköre kiszélesedik.


Mi a cél?

A cél egy mérhető eredmény, amelyet a felelősnek vagy a munkacsoportnak adott időn belül adekvát eszközök felhasználásával kell elérnie.

A célokat négy kategóriába lehet sorolni:

Mennyiségi célok: amelyek a szóban forgó intézmény/egység termelését érintik (a szállított késztermékek száma stb.).

Minőségi célok: a termelés és a működés minőségére vonatkoznak (késedelmek a termelésben, a reklamációk száma, rendellenességek stb.)

Ráfordítási vagy hatékonysági nyereség célok: vonatkozhatnak az eszközökre (az információ beszerzésére vonatkozó költségek, telefonszámla stb.), vagy a hozam/termelés és az elhasznált eszközök viszonyára.

Fejlődési célok: vagy a munkamódszer megváltoztatásáról van szó, amely a múlttal való szakításhoz vezet, vagy egy olyan befektetésről, amelynek célja a termelési potenciál (a felszerelések technikai mutatói, a személyzet kompetenciája stb.) javítása.


A célirányos menedzsment (CM) előnyei és korlátai


Előnyök

Hátrányok

A cél megléte eligazít és tisztáz (lehetővé teszi a prioritások meghatározását és könnyíti a választást)

A cél megléte megköti a kezünket (a túlságosan szűken értelmezett célokhoz való igazodás csökkenti a rugalmasságot és az innovációs képességet)

A cél megléte ösztönöz (sokkal motiváltabbak vagyunk, ha ismerjük cselekedeteink értelmét)

A cél megléte demotiválhat (a cél kitűzése nyomást is jelenthet, ami a gátolhatja tevékenységek lebonyolítását)

A cél megléte növeli a koherenciát (ugyanis megfelel a szervezet céljait hierarchizáló politikai irányvonalnak)

A cél megléte bizonyos frusztrációkat hozhat felszínre (amelyeket az előre egyeztetett ellensúlyok hiánya okoz)

A cél megléte konkrétum (egy elérendő eredményt ír le és lehetővé teszi a valós tevé-kenység mérlegének elkészítését)

A cél ún. vámpírhatást idézhet elő az aktív erők esetében. (A vámpírhatás az a perverz effektus, amikor az összes forrás és energia a várt eredmények elérésének érdekében, más tevékenységek kárára mozgósítódik.)

A cél megléte elősegíti a "szerződéses gondolkodást . (Valamely személyes célnak a kollektív célba való olvasztása sokkal jobban motiválja az egyént és kollektív hatékonyságot eredményez.)






Problémák

1. Mire jó a CM?

A CM előnyei a következőek:

A múlt és a jelen túllépését szorgalmazza azáltal, hogy jövőbeli tervekre alapoz. Ha saját tevékenységeinket egy cél érdekében gondoljuk át és tervezzük meg, a jövőre fogunk összpontosítani és nem a múltra.

Mindenkit arra kényszerít, hogy elérendő eredményekben és ne megoldandó feladatokban gondolkodjék.

Az (al)egység vezetőjét arra kényszeríti, hogy a munkatársaival párbeszédet alakítson ki tevékenységük természetéről és nem csak annak technikai aspektusairól.

Rákényszerít arra, hogy ne szigorúan hierarchikusan viszonyuljunk egymáshoz, hanem munkahelyi kapcsolatainkat szerződéses viszonyként kezeljük.


2. A CM az amerikai magáncégek találmánya. Alkalmazható-e a román közigazgatásban?

Igaz, hogy erre a módszerre rányomta a bélyegét az amerikai gondolkodásmód, amely inkább szerződésközpontú. Romániában még nagyon fontosnak tartjuk a hierarchia megkövetelte távolságtartást.

Azonban ezt a módszert bárhol alkalmazni lehet. Ezt mutatják az európai és az ázsiai tapasztalatok. Ugyanis a módszer csupán felelősségvállalást tételez fel a hivatalnokok részéről, továbbá a feladatkörök átruházására való hajlandóságot (a vezetők részéről) és azt, hogy ne állandóan a mások titkos szándékai után kutassunk.


3. Ha azt mondom, hogy a következő 12 hónapban feljavítom a birtoklevelek kiállítására irányuló tevékenységet az általam vezetett hivatal keretén belül, célt tűztem-e magam elé?

Nem, mert a cél a felelős személy által egy adott időn belül elérendő mérhető eredmény . A fenti mondatban pedig nem jelenik meg egyetlen mérhető cél sem. Egy cél, amelyet nem lehet mérni, nem is cél, hanem csupán szándék.




4. A CM abból áll-e, hogy célokat tűzünk ki és megtárgyaljuk azokat munkatársainkkal?

Nem. A célokat nem egyeztetjük, csak azokat, amelyek a személyes előrehaladást vagy az adott hivatal működési módját szolgálják. Az eszközöket és a határidőket egyeztetjük, nem a célokat, ha a célok az adott szervezet általános céljainak megfelelőek. A stratégiának nem szabad valamely munkatárs nagyobb/kisebb mértékű jóindulatától vagy egy felettes jobb/rosszabb tárgyalóképességétől függenie.

Ellenben a CM keretében egyeztetni kell az eszközöket és a határidőket.


5. A Pop és Muresan urak által vezetett részlegek nagyon sok papírt fogyasztanak. Célul szeretném kitűzni számukra, hogy évente 10%-kal csökkentsék a papírfogyasztást. Jó ez a módszer a CM gyakorlására?

Nem, mivel a sikeresség érdekében a CM arra kötelez, hogy egy cél elérésére a felelősséget ne osszuk meg különböző emberek között. Mindenkihez hozzárendeljük a saját jól körülhatárolt és személyesen elérendő eredményét. Éppen ezért meg kell határozni, hogy mindkét részleg 10-10%-kal csökkentse a papírfogyasztást, vagy az egyik 8, a másik pedig 12%-kal.


6. A Muresan úrral folytatott egyeztetés során az általa vezetett hivatal céljaként az elkövetkező évre a birtoklevelek kiállításához szükséges időnek fél órával történő csökkentését tűztük ki. Ezt azzal indokoljuk, hogy három új számítógépet kapott a részleg. Az évente tartandó kiértékelő gyűlésen megvizsgáljuk majd, elérték-e céljukat. Jó ez a megközelítés? CM-típusú-e?

Ebben az esetben:

a célt jól meghatároztuk,

az eszközöket is,

a határidő világos.

Úgy tűnik helyesen jártunk el. Nem, hiszen mivel csak egy év eltelte után ellenőrizzük az elért eredményeket. Rosszul közelítettük meg a problémát, és nagyon valószínű, hogy célunkat nem fogjuk elérni.

A tapasztalat azt mutatja, hogy legalább egy vagy két köztes ellenőrzésre is szükségünk van ahhoz, hogy a célt elérjük. Tulajdonképpen a napi tevékenység mindig az első helyen áll, és a fejlődési célok megvalósítását halogatjuk egyik napról a másikra. Amikor újra terítékre kerülnek, már késő. Ahhoz, hogy valójában eredményeket érjünk el, a év során be kell iktatni legalább 1-2 olyan beszélgetést, amikor elemezhetjük a helyzetet. Ez nagyon fontos feltétel a cél elérése érdekében.


7. Nem alkalmazhatom a CM-et, ha a feletteseim nem határozták meg saját céljaikat. Igaz-e ez az állítás?

Igaz, hogy ideális esetben a CM gyakorlatba ültetését a hierarchia csúcsán kell megkezdeni, és csak azután lehet áttérni az alsóbb szintekre. Ezt nem mindig valósítjuk meg, illetve ez nem valósítható meg minden esetben. Ellenben semmi nem akadályozza a menedzsert abban, hogy saját hivatalának céljait ne határozza meg, majd értesítse a felettesét és a CM-et gyakorlatba ültesse munkatársaival együtt. A tapasztalat azt mutatja, hogy ez lehetséges, még akkor is, ha néha nehéz kivitelezni.


Egy (al)egység/hivatal céljainak kijelölése


Szakaszok

Az előkészítési szakasz ebben a szakaszban határozzuk meg a lehetséges célok tartományát. E tartomány az alábbi három terület találkozási felületén  található:

a hivatal prioritásai és általános irányvonala,

a hivatal szintjén megoldandó problémák,

a hivatal főbb tevékenységei és állandó feladata.

A célok kitűzése: választanunk kell a prioritások és a felettes (fő)osztállyal folytatott tárgyalások eredményének függvényében.

A céloknak tevékenységek formájában történő konkretizálása

a tevékenységek beütemezése (szakaszok, részeredmények),

a szükséges eszközök felleltározása (humán-, anyagi és műszaki erőforrások),

a résztvevő személyek mozgósítását célzó stratégia kidolgozása elsősorban az egyéni célok meghatározása által.

A célok kiértékelése: egy olyan rendszer kidolgozása, amely lehetővé teszi a mutatók alakulásának nyomom követését, valamint - a kijelölt periódus végén a hivatal és a munkatársak eredményeinek kiértékelését.


A cél kitűzésének alapszabályai

A célt egyszerűen és tömören kell megfogalmazni: egy pontos, konkrét témának egyetlen mondatban és indoklásban való megfogalmazása.

A célnak mindig mérhetőnek, kvantifikálhatónak kell lennie, és meg kell határozni a megvalósítására szánt időintervallumot is.

A cél mindig feltételezi az eszközök meglétét. Ugyanakkor az eredményeknek menet közbeni figyelését is feltételezi, hogy amikor szükséges, módosításokat eszközölhessünk.

Az egyéni célnak összefüggésben kell lennie annak a hivatalnak a céljával, amelyben az illető hivatalnok dolgozik.



: 886


Felhasználási feltételek